LÜKSEMBURG HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Genel BilgiEkonomi & FinansTurizmKültür & SanatVize
Resmi adı: Lüksemburg Büyük Dükalığı

Yönetim şekli: Parlamenter temsili demokrasi ile birlikte anayasal krallık

Devlet başkanı: Grandük Henri

Hükümet başkanı: Jean-Claude Juncker, Başbakan

Ulusal dil: Lüksemburgca (Lëtzebuergesch)

İdari diller: Fransızca, Almanca, Lüksemburgca

Para birimi: 1 Avro (€) = 100 Cent (C)

Başkent: Lüksemburg (1 Aralık 2009 tarihinde nüfusu 91.857)

Toplam nüfus: 1 Ocak 2010 tarihinde 502.066 kişi

Yüzölçümü: 2586 km2

İdari yapılanma (bölümleme): 3 il (Luxemburg, Diekirch, Grevenmacher), 12 kanton, 116 belediye

Milli bayram: 23 Haziran

Telefon kodu: +352

Lüksemburg özellikle sanayi ve hizmet sektörünün etkili olduğu birçok alana dayalı ekonomiye sahiptir. 20. yüzyılın ikinci yarısında ülke görülmeyen bir fiyat istikrarı ve düşük işsizlik sayısı ile sürekli bir büyüme yaşamıştır. Coğrafi konumu ve nüfusunun çokdilliliği ideal bir yatırım alanı sunmaktadır. 70’li yılların ortasından itibaren dünyanın en önemli finans merkezlerinden biri olmuştur. En üstün teknolojilere sahip çok sayıda sanayi şirketi Lüksemburg’a yerleşmiştir.

Dış Ticaret Temsilciliği:

Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanlığı:

İstatistikler ve Ekonomi Verileri:

Lüksemburg Ticaret Odası:

Resmi Yapılar ve İdari Yöntemlere İlişkin Bilgiler:

Lüksemburg’da Ekonomik ve Sosyal Çerçeve Koşulları Hakkında Bilgiler (Durum: 2007):

Lüksemburg’da Hizmetlerin Yerleşimi ve Sunulması Hakkında Rehber:

“Ekonomi ve Finans Merkezi Lüksemburg” Konulu Videolar:

Sanayi, lojistik ve transport

Lüksemburg çelik sanayisi 70’li yıllarda bir krize girdikten sonra Lüksemburg’un ekonomi politikasının hedefleri değişti. O zamandan beri temel düşüncesi ekonomik çeşitlendirme oldu. Kauçuk ve plastik işleme üzerine yoğunlaşmış kimya ağırlıklı ekonomi dalının ortaya çıkmasının yanında birçok araba yan sanayi işletmecisi ve sağlık alanında çalışan şirket Lüksemburg’a yerleşti. Coğrafi konumunun merkezi olması nedeni ile transport ve lojistik şirketleri de artarak Lüksemburg’a taşındılar.

Luxembourg Board of Economic Development:

ICT (Bilgi ve iletişim teknolojileri), medyalar ve E-Commerce

Son yıllarda internette faaliyet gösteren birçok firma altyapının iyi olması sebebiyle merkezlerini Lüksemburg’a taşıdılar. Bunların arasında Amazon, eBay, iTunes, PayPal ve Skype buraya yerleştiler. Lüksemburg uzun zamandan beri RTL Group ve ASTRA uydu sistemi işletmecisi SES-ASTRA’nın merkezidir.

Bilgi ve iletişim branşı hakkında:

Finans sektörü

Lüksemburg finans merkezinde 150’den fazla banka ve yaklaşık 100 sigorta şirketi yerleşmiş olup, sundukları ürün ve hizmetlerle tüm finans alanlarının gereksinimlerini karşılamaktadırlar. Özellikle yatırım fonları alanında Lüksemburg lider durumdadır. Lüksemburg Hükümeti finans sektörünün gelişimini hızlandırmak amacı ile Lüksemburg Finans Sanayi Birliği ile birlikte “Luxembourg for finance” temsilciliğini kurmuştur.

Maliye Bakanlığı:

Luxembourg for Finance (Finans sektörünün gelişimi için resmi-özel temsilcilik):

Lüksemburg Finans Sanayi Birliği:

Lüksemburg Bankalar Birliği:

Lüksemburg Yatırım Fonları Sanayi Birliği: 

Finans sektörü denetim komisyonu: 

Lüksemburg Merkez Bankası:

Lüksemburg Borsası:

Lüksemburg finans sektörüne ilişkin hukuki bilgiler:

Lüksemburg’a gelen ziyaretçiler Büyük Dükalığın zengin görünümü karşısında tekrar tekrar hayretler içinde kalıyorlar. Her yerde karşılaşılan modernliğin yanında ortaçağ geçmişine tanıklık eden çok sayıda esere, doğal bırakılmış bölgelere veya yamaçlık yerlerde üzüm bağlarına da rast gelinebilir. Geceleme olanaklarının çeşitliliği ve iyi bir altyapı herkesin ülkenin farklı bölgelerini dilediği şekilde gezmesini ve görmesini sağlar. Çeşitli bölgesel izlenimler, yemek sanatına ait ağız tatları, geleneksel festivaller ve diğer etkinlikler Lüksemburg’a yapılan her ziyareti bir maceraya dönüştürür.

Lüksemburg Turizm Bürosu:

Lüksemburg Büyük Dükalığı’nın resmi enformasyon sayfası: 

“Lüksemburg’da tatil” konulu video:

Lüksemburg – Başkent ve çevresi

Halen korunmakta olan tahkimat yapıları ve parklar finans merkezi ve Avrupa kurumlarının merkezi olarak isim yapmış başkente eşlik ederler. Her bir semti birbirinden ayıran derin Alzette ve Petrus vadisi bir tezatlık teşkil ederken, aynı zamanda da kültürel etkinliklerin çekim noktasıdır. Başkentin batısında saraylarından dolayı “Yedi Saray Vadisi” olarak da adlandırılan Eisch vadisi (Vallée de l’Eisch) bulunur.

Luxembourg City Tourist Office:

“Yedi Saray Vadisi”:

Lüksemburg Başkenti hakkında video:

Ardenler

“Éisleck” olarak da adlandırılan Lüksemburg Ardenleri yüksek platolar ve akarsuların bulunduğu geniş bölgeleri ile kendini gösterir. Özellikle Obersauer ve Our doğal parklarında doğa ile iç içe bir tatil yapılabilir.

Lüksemburg Ardenleri:

Doğal park Obersauer:

Doğal park Our:

Bu bölgede yapılabilecek çok sayıda gezintiler bölgenin içerdiği birçok kaleden birini ziyaret etmekle kolayca birleştirilebilir. Bu bağlamda özellikle Vianden, Clerf ve Bourscheid’daki kalelerden söz etmeye değer.

Lüksemburg Kaleleri ve Sarayları:

Vianden Kalesi:

Bourscheid Kalesi:

Müllerthal

Müllerthal sahip olduğu birçok kumtaşı oluşumlarından dolayı sıkça Lüksemburg’un “Küçük İsviçresi” olarak adlandırılır. Geniş ormanları, görkemli kayaları ve kıvrılarak akan dereleri ile gezinmek ve tırmanmak için ideal bir bölgedir.

Gezinti turlarına ilişkin bilgiler:

St. Willibrord tarafından kurulan Echternach Manastırı sebebiyle büyüyen şehir ülkenin tarihi merkezlerinden biridir. Her yıl Panktot (küçük paskalya) yortusundan sonraki Salı günü ünü sınırları aşmış “danslı tören” gerçekleşir.

Manastır ve danslı törene ilişkin bilgiler:

Moselle

Moselle’nin yamaçlarındaki yumuşak iklim bağcılığın gelişmesine destek olur. Lüksemburg’un tek bağcılık bölgesi 42 km uzunluğundaki “Route du vin” boyunca tadına bakılabilecek beyaz şaraplarının yüksek kalitesi ile ünlüdür.

Bölge ile ilgili bilgiler:

“Route du vin”:

Şarap tatma:

Mondorf-les-Bains kaplıcası:

“Lüksemburg şarapları” konulu video:

Geceleme ve gastronomi

Geceleme olanakları ve restoranlara ilişkin bilgiler aşağıdaki sayfalarda bulunmaktadır:

Lüksemburg Turizm Bürosu:

Luxembourg City Tourist Office:

Lüksemburg’da oteller ve restoranlar:

Otel, restoran ve cafe işletmecileri ulusal birliği:

Restoranlar:

Hosteller:

Lüksemburg Büyük Dükalığı serbest kamping işletmecileri: 

Kültürel altyapısı ve müzik festivalleri ile Lüksemburg’u artık Avrupa’nın kültürel yaşamının dışında tutmak mümkün değildir. 1995 ve 2007’de Avrupa Kültür Başkenti olması daha fazla uluslararası sanatçıyı çekmektedir. Yeni konser salonlarının yanına Büyük Dükalığın birçok sanat eserine yakışır şekilde ev sahipliği yapan bir sürü yeni düzenlenen ve yeni inşa edilen müzeler katılmaktadır. Sergilenen klasik parçaların yanında özel galeriler ve sergi açılışları ile tamamlanan modern sanata ait önemli sayıda eser de mevcuttur.

Lüksemburg’da kültür ve kurumların detaylı iletişim bilgilerinin yer aldığı listelerle ilgili daha kapsamlı bilgiler aşağıdaki broşürlerde bulunmaktadır:

Kültürel kurumlara dair:

Diğer yararlı adresler

Kültür, Yüksek Öğretim ve Araştırma Bakanlığı:

Lüksemburg Büyük Dükalığı Resmi Enformasyon Sayfası:

Güncel kültürel etkinliklere ilişkin bilgiler:

Lüksemburg Turizm Bürosu:

Luxembourg City Tourist Office:

Lüksemburg Şehri Müzeler Birliği:

TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN VİZE

Lüksemburg Büyük Dukalığını’na seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının bu seyahatleri için Schengen vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Bu hizmet 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren, Ankara’da Lüksemburg Büyük Dukalığı Büyükelçiliği ve İstanbul’da IKS (Innovative Key Solutions) isimli aracı hizmet kurumu tarafından verilmektedir.

Başvuru sahipleri Büyükelçiliği arayarak (Pazartesi’den Cuma’ya 9.00- 12.00) ve randevu alarak bizzat başvurularını gerçekleştirebilirler.İstanbul, Bursa, Kocaeli, Balıkesir, Sakarya, Tekirdağ, Çanakkale,  Edirne, Kırklareli, Bilecik, Yalova, İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla, Afyon, Kütahya, Uşak, Antalya illerinden yapılacak başvurular IKS (Innovative Key Solutions) isimli aracı hizmet kurumu üzerinden de gerçekleştirilebilir.

IKS başvuru telefonu : 0.212.340 56 52

IKS web sitesi: http://www.iks.com.tr

Gerekli bilgi ve belgeler için lütfen aşağıdaki linkleri kullanınız.

ÇİFTE VATANDAŞLIK

Dual Citizenship: Naturalization and Recovery of Citizenship

Obtaining the Luxembourgish citizenship through either naturalization or by recovering it, is not processed through the embassy.

Even though Luxembourg accepts dual citizenship for its nationals, Luxembourg has not signed any bilateral agreement with any other country. Please note that applicants not being Luxembourg nationals should always verify with the competent authorities (embassy, consulate) of their country of citizenship whether the law of this first country also accepts the principle of dual (or multiple) citizenship.

To finalize the procedure you will have to go to Luxembourg in person to submit all the required documents in front of the Civil Officer of State.

The law of October 23, 2008 mainly allows the following situations:

 • Luxembourgian nationals to have a dual citizenship by acquiring the nationality of a third country
 • Luxembourgian nationals having lost their citizenship while acquiring the nationality of a third country before the law of 10/23/2008 to recover it
 • Foreigners of Luxembourgish descent to recover the citizenship within certain conditions

The law will have effect until 2018.

The information you can read here below does not show any specifics and for more safety and additional questions, please do refer to the international info line available on the website of the Ministry of Justice and where a team of legal specialists can assist you. To apply you must directly contact the authorities in Luxembourg.

Please refer to the website links:

For additional support you may either contact the international info line available on the website of the Ministry of Justice and where a team of legal specialists can assist you.

OR and considering that most of the forms are in French, we invite applicants willing to recover their Luxembourgish citizenship based on their lineage to contact the embassy.

Lüksemburg Büyük Dukalığı’nın Türkİye’dekİ Fahrİ Konsoloslukları

Lüksemburg Büyük Dukalığı Ankara Büyükelçiliği / Konsolosluk Bölümü

Mr. Claude TRIERWEILER

 • Konsolosluk görev ve yetki alanı: Türkiye Cumhuriyeti
 • Adres: Reşit Galip caddesi no: 70/2 GOP 06700 Ankara TÜRKİYE
 • Tel: (+90) 312.459 14 00
 • Faks : (+90) 312 436 50 55
 • E-posta : ankara.amb@mae.etat.lu
 • Çalışma saatleri: Pazartesi’den Cuma’ya 9.00 - 12.30 ve 14.00 - 17.30 arası

İstanbul Fahri Konsolosu 

Bayan Suzan SABANCI DİNÇER

 • Görev ve yetki alanı: İstanbul ve Marmara Bölgesi
 • Adres: Yenikoy Köybaşı Caddesi No.:173 34460 İstanbul / TÜRKİYE
 • Tel: +90 212 279 39 35
 • Faks: +90 212 278 18 37
 • Çalışma saatleri: Pazartesi’den Cuma’ya kadar saat 09.00-18.00 arası

İzmir Fahri Konsolosu 

Bay Jean-Marie NEEF DE SAINVAL

 • Görev ve yetki alanı: İzmir, Manisa, Afyon, Aydın, Kütahya, Eskişehir, Denizli, Muğla, Balıkesir
 • Adres: 1377 Sokak No.: 8 Kat 4 Kut Apt.8 Alsancak/ İzmir / TÜRKİYE
 • Tel: +90 232 421 4882
 • Faks: +90 232 421 4882
 • Çalışma saatleri: Pazartesi’den Cuma’ya kadar saat 09.00-13.00 arası

Antalya Fahri Konsolosu 

Bay Halit BOZABALI

 • Görev ve Yetki alanı: Antalya, Isparta, Burdur, Konya
 • Adres: Fener Mahallesi 1996 sokak Antalya Evleri Sitesi B7 Blok No:3 Muratpaşa 07160 Antalya / TÜRKİYE
 • E-mail: info@luxantkonsolosluk.com | info@antalyafahrikonsolosluk.com
 • Tel: +90.242.3247422
 • Faks:+90.242.3247423
 • Çalışma saatleri: Pazartesi’den Cuma’ya kadar saat 09.00-12.30 ve 13.30-18.00 arası